Back to top


LVII Copa Sevilla
Seville
, Spain
Monday 09 September 2019
Sunday 15 September 2019
Surface
Clay
Dotation
69,280
Tournament Edition Draws Results Stats Forecasts





Singles - Qualifications - PDF Order of Play

Finals

Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 3) b. Jaume Munar (ESP, 1) 26 62 62
Semi-Finals

Jaume Munar (ESP, 1) b. Carlos Taberner (ESP, 16) 61 64
Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 3) b. Salvatore Caruso (ITA, 2) 61 62
Quater-Finals

Jaume Munar (ESP, 1) b. Guillermo Garcia-Lopez (ESP, 8) Walkover
Carlos Taberner (ESP, 16) b. Inigo Cervantes Huegun (ESP, PR) 36 62 63
Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 3) b. Kimmer Coppejans (BEL, 5) 63 60
Salvatore Caruso (ITA, 2) b. Carlos Alcaraz (ESP, WC) 46 76(4) 64
Round of 16

Jaume Munar (ESP, 1) b. Bernabe Zapata Miralles (ESP, 14) 64 64
Guillermo Garcia-Lopez (ESP, 8) b. Mario Vilella Martinez (ESP, 12) 16 76(3) 64
Carlos Taberner (ESP, 16) b. Paolo Lorenzi (ITA, 4) 61 62
Inigo Cervantes Huegun (ESP, PR) b. Alex Molcan (SVK) 60 36 75
Kimmer Coppejans (BEL, 5) b. Julian Ocleppo (ITA) 36 76(4) 75
Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 3) b. Pedro Sakamoto (BRA) 63 62
Carlos Alcaraz (ESP, WC) b. Pedro Martinez (ESP, 7) 57 64 63
Salvatore Caruso (ITA, 2) b. Viktor Galovic (CRO, 13) 64 76(3)
Round of 32

Jaume Munar (ESP, 1) b. Laurent Lokoli (FRA) 62 62
Bernabe Zapata Miralles (ESP, 14) b. Raul Brancaccio (ITA) 76(5) 64
Mario Vilella Martinez (ESP, 12) b. Javier Barranco Cosano (ESP) 76(5) 76(2)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP, 8) b. Ricardo Ojeda Lara (ESP, WC) 75 63
Paolo Lorenzi (ITA, 4) b. Nicolas Alvarez (PER) 75 63
Carlos Taberner (ESP, 16) b. Daniel Gimeno-Traver (ESP) 62 60
Inigo Cervantes Huegun (ESP, PR) b. Adrian Menendez-Maceiras (ESP, 11) 76(7) 75
Alex Molcan (SVK) b. Federico Gaio (ITA, 6) 46 63 62
Kimmer Coppejans (BEL, 5) b. Carlos Gomez-Herrera (ESP, WC) 16 62 76(5)
Julian Ocleppo (ITA) b. Tommy Robredo (ESP, 10, WC) 76(1) 75
Pedro Sakamoto (BRA) b. Pedro Cachin (ARG, 15) 64 62
Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 3) b. Benjamin Bonzi (FRA) 76(4) 61
Pedro Martinez (ESP, 7) b. Oriol Roca Batalla (ESP) 60 61
Carlos Alcaraz (ESP, WC) b. Yannick Hanfmann (GER, 9) 76(3) 76(4)
Viktor Galovic (CRO, 13) b. Maxime Chazal (FRA) 64 64
Salvatore Caruso (ITA, 2) b. Maxime Hamou (FRA) 60 63
Round of 64

Laurent Lokoli (FRA) b. David Vega Hernandez (ESP, Q) 63 75
Raul Brancaccio (ITA) b. Jordi Samper-Montana (ESP) 63 62
Javier Barranco Cosano (ESP) b. Alexander Zhurbin (RUS) 75 63
Ricardo Ojeda Lara (ESP, WC) b. Eduard Esteve Lobato (ESP) 63 76(5)
Nicolas Alvarez (PER) b. Jules Okala (FRA) 62 64
Daniel Gimeno-Traver (ESP) b. Pol Toledo Bague (ESP) 46 62 76(2)
Inigo Cervantes Huegun (ESP, PR) b. Fred Gil (POR) 63 60
Alex Molcan (SVK) b. Jordan Correia (BRA) 60 64
Carlos Gomez-Herrera (ESP, WC) b. Francesco Forti (ITA) 64 63
Julian Ocleppo (ITA) b. Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 62 63
Pedro Sakamoto (BRA) b. Daniel Munoz-de la Nava (ESP, PR) 26 61 76(2)
Benjamin Bonzi (FRA) b. Pablo Llamas Ruiz (ESP, WC) 46 63 63
Oriol Roca Batalla (ESP) b. Gerard Granollers (ESP, Q) 60 61
Carlos Alcaraz (ESP, WC) b. Rio Noguchi (JAP) 61 64
Maxime Chazal (FRA) b. Hernan Casanova (ARG) 75 60
Maxime Hamou (FRA) b. Fabrizio Ornago (ITA) 64 61